ROZHOVORY

Spoločnosť sa nedelí na mužov a ženy, spoločnosť sa z nich skladá

Pridané 4. 04. 2025

Lenka Šťastná v roku 2010 založila neziskovú organizáciu Business & Professional Women CR z.s. (BPWCR), ktorú ako prezidentka riadila viac ako 15 rokov. Za roky činnosti organizácie rozvíjali obchodný, profesijný potenciál žien na všetkých úrovniach prostredníctvom advokácie, vzdelávania, mentoringu, budovania zručností žien, networkingu ako aj prostredníctvom programov zameraných podporu žien.

Lenka stojí za založením kampane a konferencie Equal Pay Day, ktorej poslaním je upozorniť na pretrvávajúce rozdiely v odmeňovaní žien a mužov, ale aj postavenie žien v práci a v podnikaní, stále nízky počet žien v rozhodovacích pozíciách a na ďalšie témy vzťahujúce sa na postavenie žien v spoločnosti.

Ste zakladateľka a bola ste 15 rokov prezidentkou najväčšej a najsilnejšej organizácie v ČR podporujúce ženy. Dostať sa na vysoké riadiace pozície v rôznych sektoroch je náročné, najmä pre ženy. Prezradíte, aká bola Vaša cesta?

“Moje kariéra sa dá rozdeliť do troch významných etáp, z nich každá mi priniesla cenné skúsenosti a formovala ma ako líderku.
Prvá etapa – Dynamické začiatky v ekonomike a vedení veľkej firmy.
Druhá etapa – Bankovníctvo: Svet financií a dynamických zmien.
Tretia a súčasná etapa mojej profesijnej dráhy je spojená s neziskovým sektorom. V roku 2010 som založila organizáciu Business & Professional Women CR (BPWCR), ktorá je súčasťou jednej z najvplyvnejších ženských organizácii na svete – BPW International. Našim cieľom je podporovať procesní rozvoj žien, presadzovať rovnosť príležitostí a vytvárať platformu pre zdieľanie skúseností a vzájomnú podporu.

Každá z týchto etáp bola jedinečná a priniesla mi iný uhol pohľadu na lídership, tímovou prácu a spoločenskú zodpovednosť. Vďaka tejto ceste som s hrdosťou stála v čele organizácie, ktorá mení životy mnoho ženám.”

 

Ste jednou zo žien na vysokých pozíciách v Českej republike. Zmenilo sa podľa Vás postavenie a vnímanie žien v spoločnosti a na vysokých pozíciách?

“Som presvedčená, že každá žena, ktorá sa rozhodne vystúpiť z tieňu a ukázať svoju odbornosť zmení nielen svoj život ale tiež prispieva k celkovej zmene v spoločnosti. Každý takýto krok je dôležitým kameňom na ceste k rovnakým príležitostiam pre všetkých.”

 

Napríklad Fínsko aj Švédsko zaviedli kvóty na podporu rodovej rovnosti. Taktiež tu máme Smernicu EP a Rady EÚ k zlepšeniu rodovej vyváženosti medzi riadiacimi pracovníkmi kótovaných spoločností. Myslíte si, že je to správny postup ktorý môže viesť z zlepšeniu postavenia žien?

“Kvóty sú u nás už veľa rokov veľmi výbušnou témou. Úprimne povedané, nerozumiem tomu prečo. Keď sa na to pozrieme objektívne, vidíme nástroj, ktorý má pomôcť odstrániť určité štrukturálne nedostatky. A ako každý iný nástroj, i kvóty môžu – pokiaľ sú správne nastavené, priniesť konkrétne výsledky.

V krajinách, kde kvóty už boli zavedené, môžeme vidieť pozitívne dopady nielen na zastúpenie žien v rozhodovacích pozíciách, ale aj vo firemných kultúrach, na ekonomických výsledkoch a celkovo v inovatívnosti.

Namiesto dlhých debát o tom, či dáme áno alebo nie kvótam, by sme si mali povedať: „Poďme to vyskúšať.“ Napríklad na päť rokov ako pilotný projekt. V dobe, kedy Česká republika hľadá cesty, ako inovovať svoju ekonomiku a zvýšiť svoju konkurencieschopnosť, by toto opatrenie mohlo byť cennou skúsenosťou.”

 

Podľa štatistík vyššie percento žien vyštuduje VŠ. Aj napriek bohatým skúsenostiam je stále menej žien na vyšších a riadiacich pozíciách. Je možné s tým niečo urobiť?

“Dôvodov, prečo máme stále málo žien na vysokých pozíciách, je mnoho a siahajú hlboko do našej pracovnej kultúry a spoločenských stereotypov.

Stále pracujeme v starom modely riadenia, kde dominuje mužský štýl riadenia firiem. Predsudky a stereotypy nielenže bránia ženám k postupu, ale taktiež často ovplyvňujú aj ich sebavedomie a vnímanie ich schopností. Takzvané „sklenené stropy“ sú stále realitou. Sú to neviditeľné, ale skutočné bariéry, ktoré ženám znemožňuj dosiahnuť tie najvyššie pozície.”

 

Mnohé ženy, aj na vysokých aj nižších riadiacich pozíciách si v porovnaní s mužmi omnoho ťažšie získajú prirodzený rešpekt. Vy ste dlhé roky pracovala na rôznych manažérskych a vysokých riadiacich pozíciách. Čo by ste odporučila ženám manažérkam?

“Ženy by sa nemali báť prezentovať svoje znalosti a skúsenosti. Silná sieť profesijných kontaktov je kľúčom k úspechu. Ženy by mali vyhľadávať networkingové akcie a nebáť sa nadväzovať nové profesijné kontakty. Mentoring je tiež jedným z najúčinnejších nástrojov osobného rozvoje a posilňovania sebadôvery.”

 

Na strane jednej je podpora žien v manažmente a v podnikaní potrebná a žiadúca. Na druhej strane sa nám dostáva, že podpora žien je diskriminačná a nie je potrebná. Aký je Váš názor?

“Z podstaty snahy o diverzitu a inklúziu na pracoviskách vyplýva potreba podporovať tie skupiny, ktoré čelia určitému znevýhodneniu. Inkluzívne prostredie je o schopnosti vytvoriť také podmienky, v ktorých môžu ženy plne realizovať svoj potenciál, bez toho aby museli
obetovať časť svojej identity alebo životných priorít. Bohužiaľ, väčšina firemných kultúr na to stále nie je pripravená.

Veľmi si cením hlavné motta programu Women's Empowerment Principles, ktoré je organizácia ambasádorkou: „Equality means business.“ Toto motto dokonale vystihuje podstatu celej problematiky – rovnosť príležitostí nie je iba otázkou spravodlivosti, ale tiež ekonomickej efektivity a dlhodobej udržateľnosti.”

 

Aké vlastnosti by mali mať ženy (manažérky), prípadne podnikateľky aby uspeli?

“Vlastnosti, ktoré sú kľúčové pre úspech žien vo vedúcich pozíciách, sa vo svojej podstate neodlišujú od vlastností, ktoré potrebujú úspešní muži.

Manažérky a podnikateľky, ktoré kombinujú odvahu, strategické myslenie, empatiu, schopnosť delegovať a podporovať ďalšie ženy, majú silný základ pre úspešné vedenie. Tieto vlastnosti nie len posilňujú ich pozíciu, ale tiež prispievajú k tvorbe inšpiratívneho a efektívneho pracovného prostredia.”

 

Často sa diskutuje potreba a rozdielnosť medzi ženským a mužským lídershipom. Aký je Váš názor?

“Leadership nie je súťaž medzi ženským a mužským štýlom riadenia. Naopak, skutočný úspech spočíva v schopnosti tieto štýly kombinovať a využívať ich silné stránky. V ideálnom prípade by mal každý líder alebo líderka dokázať využiť tak empatický a tímový prístup, rozhodnosť a zameranie sa na výsledky – bez ohľadu na pohlaví. Rozmanité tímy, kde sa vzájomne doplňujú rôzne prístupy, sú vždy silnejšie a odolnejšie. A práve to je cesta k dlhodobému úspechu.”

 

Hovorí sa, že keď mužovi ponúknete vysokú pozíciu, bez váhania (väčšinou aj bez dostatočných skúsenosti) ju veľakrát aj hneď prijme. Ženy často váhajú aj napriek bohatým skúsenostiam. Prečo je to tak a čo by nám ženám mohlo pomôcť?

“Áno, je pravda, že niektoré ženy váhajú, či majú prijať vysokú manažérsku pozíciu. Nie je to pravidlo, ale často ich rozhodovanie ovplyvňujú určité vnútorné a vonkajšie faktory, ktoré činia tento krok náročnejším.

Aj keď sa situácia postupne mení, stále existuje predstava, že hlavná zodpovednosť o starostlivosť o rodinu, domácnosť a blízkych príbuzných patrí ženám. Tento „druhý úväzok“ často ženie ženy k prehodnocovaniu priorít a k pochybnostiam, či vedia zvládnuť kariéru s ostatnými povinnosťami.

Ako toto váhanie prekonať?

Možností je viacero. Mentoring od skúsenejších kolegýň nebo kolegov môže ženám poskytnúť praktické rady, podporu a sebavedomí. Je nesmierne dôležité, aby ženy mali pred sebou reálne vzory – ženy, ktoré zastávajú vysoké pozície a úspešne to zvládajú. Nemali by podceňovať silu networkingu a vzájomnú podporu s kolegyňami, ktoré riešia podobné situácie. Ženy by mali popracovať na svojou sebavedomí, to sa nebuduje cez noc. Firmy môžu ženám uľahčiť rozhodovanie aj ponukou flexibilnejších pracovných podmienok, ktoré reflektujú na ich životnú situáciu.”

 

Počet žien na vyšších manažérskych pozíciach je v porovnaní s mužmi stále málo. Cítite, že existujú neviditeľné bariéry brániace Vášmu kariérnemu rastu?

“Áno, stále existujú bariéry, ktoré bránia kariérnemu rastu žien. Často sú však neviditeľné, čím je ťažšie ich prekonať. Prekážky nie sú vždy explicitné alebo formálne zakotvené, ale prejavujú sa v každodenných situáciách, v rozhodovacích procesoch a v nastavení firemnej kultúry. Bariéry nie sú neriešiteľné, ale ich odstránenie vyžaduje aktívne úsielie zo strany firiem, vedenia aj celej spoločnosti. Je nevyhnutné pracovať aj na zmene
kultúry v organizáciách, odbúravanie predsudkov a vytváranie prostredia, kde môžu mať ženy rovnaké príležitosti k rastu a rozvoju ak ich mužský kolegovia.”

 

Aké opatrenia by podľa Vás pomohli zlepšiť rovnosť príležitostí pre ženy pracujúce v spoločnostiach?

“Zlepšenie rovnosti príležitostí nie je jednorazový krok, ale dlhodobý proces. Kombinácia flexibility, podpory podpory work-life balance, transparentných odmeňovacích systémov a inšpirácie osvedčenými globálnymi princípmi môže priniesť skutočné výsledky. A tieto výsledky prospejú nielen ženám ale aj celej spoločnosti.

Rada by som znova upozornila na projekt UN Global Compact a UN WOMEN Women's Empowerment Principles. Tento program obsahuje 7 základných princípov, ktoré firmám pomáhajú vytvárať rovnaké príležitosti pre ženy a mužov na pracoviskách. Ide o konkrétne odporučenia, ktoré zahrnujú všetky oblasti, od vedenia firiem až po vzdelávacie programy pre zamestnancov.”

 

Roky zastávate vysokú riadiacu pozíciu. Keď sa pozriete na vaše manažovanie, je niečo, na čo ste najviac hrdá?

“Za svoj najväčší pracovný úspech považujem vybudovanie silnej siete verejno-prospešnej organizácie, ktorá realizuje celý rad projektov zameraných na podporu ekonomickej bezpečnosti žien a rovnaké príležitosti.

Naším najväčším projektom je bezpochyby kampaň a konferencia Equal Pay Day, ktorá má za sebou už 15 úspešných rokov, ktorého som zakladateľka.

Veľmi si vážim tiež získanie ocenenia Impact Award, ktoré som získala minulý rok v rámci konferencie Good Company Circle. Toto uznanie predstavuje pre mňa nielen ocenenie mojej dlhoročnej práce ale taktiež motiváciu do ďalších rokov.

A čo si najviac cením? Cením si to, že sa nám poradilo vybudovať silnú komunitu mužov a žien, pre ktorých sú rovnaké príležitosti a postavenie žien v spoločnosti skutočnou hodnotou. Tato komunita nie je skupinou jednotlivcov. Je to sieť, ktorá spolupracuje, podporuje sa a inšpiruje k ďalším krokom.”

 

Ženy či už na manažérskych a riadiacich pozíciách často vnútorne zápasia s časom, aby si udržali work life balance. Ako sa Vám darilo zladiť pracovný a súkromný život?

“Úprimne povedané, toto je oblasť, v ktorej rozhodne nemôžem dávať nikomu rady a byť vzorom. V posledných rokoch som bola tak silne pohltená prácou, že som často zabúdala sama a na seba a svoje zdravie.

Nie som ideálny príklad work-life balance, ale verím, že v živote každého človeka je obdobie, kedy je rovnováha takmer nedosiahnuteľná. Preto sa snažím nájsť malé okamihy pre seba, radovať sa z úspechu iných a čerpať energiu z času stráveného s rodinou. Nakoniec, práve tieto okamžiky dávajú nášmu úsiliu ten pravý zmysel.”

 

Spomeniete si aj na prípadné neúspechy a zlyhania, ktoré Vás posunuli vpred?

“Chybných rozhodnutí bolo veľa. Každý krok na ceste k veľkým zmenám nesie so sebou aj riziko omylov a ja som sa nevyhla ani tým vlastným. Každá prekážka, každé sklamanie, každý neúspech ma posunuli bližšie k cieľu. A keď sa dnes pozriem na to, ako sa posunulo vnímanie témy rovného odmeňovania, som presvedčená, že každá minúta vynaloženého úsilia za to stála.”

 

Zmenili by ste dnes niečo, keby ste sa mohli vrátiť v čase?

“Každá z týchto chýb ma niečo naučila. Mať dopad, oslavovať úspechy a lepšie počúvať svoj tím sú pre mňa kľúčové princípy. Nikdy nie je neskoro začať robiť veci inak, aj keď sa niektoré veci dosť ťažko napracujú, každá z nich ma posunula o veľký kus ďalej. Dnes sa snažím nielen posúvať svoje skúsenosti ale taktiež viac vnímať hranice seba a svojho tímu a vytvárať priestor pre udržateľnú a zmysluplnú prácu.”

 

Pre mnohé manažérky ste vzorom Vy. Máte aj Vy svoj vzor?

“Mojou veľkou inšpiráciou je československá senátorka Františka Plamínková. Urobila pre ženy a ich budúcnosť neuveriteľne veľa. Druhou významnou osobnosťou, ktorá zásadne ovplyvnila moju profesijnú cestu je Christine Harvey. Bola nielen úspešnou podnikateľkou, ale tiež skvelou mentorkou, ktorá mi venovala mnoho cenných znalostí a skúseností. Obe mi ukázali, že skutočná zmena vyžaduje nielen odvahu ale aj stratégiu a schopnosť budovať silné vzťahy.”

 

ĎAKUJEME ZA INŠPIRATÍVNY ROZHOVOR !

Ivana Kondášová
riaditeľka
Združenie podnikateliek a manažérok

Tento článok bol vytvorený Združením podnikateliek a manažérok s podporou Centra pre medzinárodné súkromné podnikanie v rámci projektu “WE-Champs: Strengthening the Entrepreneurial Ecosystem by Networking Regional Women’s Chambers of Commerce and Business Associations“, financovaného U.S. Department of State Secretary’s Office of Global Women’s Issues. Všetky názory uvedené v tomto dokumente sú názormi autorov a nemusia nevyhnutne odrážať názor vlády Spojených štátov alebo CIPE.